Kot Pardesü Modelleri

Özellikle kapalı hanımlar için oldukça kullanışlı olan kıyafet pardesüdür. Yaz mevsimi veya mevsim geçişlerinde kullanım açısından kolaylık sağlayan kot pardesüler her renk eşarp ile de uyum sağlaması açısından çok amaçlı bir kullanım sağlar. İçerisinde olduğumuz yıl itibariyle özellikle kot üzerine yerleştirilen veya yumuşak kot ise işlenen çiçek deseni ile daha tarz bir görünüme kavuşmaya yardımcı olan modelleri de pardesüde kullanmak mümkündür. Pardesünün göğüs bölgesine veya etek kısmına eklenecek gül deseni ile hareketlilik kazandırılabilir. Böylelikle modaya uygun bir görünüm elde etmiş olursunuz.

Pardesünün genel kesim detaylarında ise; mevlana kesim etek kullanımı yumuşak kot için uygundur. Fakat sert kot için düz kesim çok daha uygundur. Düz kesimden hoşlanmayan bayanlar ise çan kesim dediğimiz mevlana kesime yakın fakat ona göre daha dar bir dairesi olan modeldir. Bu kesim sert kotlarda kullanılabilir. Kota eskitme uygulanması ise yine sert kot için uygundur. Hatta yer yer hafif yırtıklar olması ve omuz böylesine çivi aksesuarlar eklenmesi de oldukça kendine özgü bir görünüm kazanmanıza yardımcı olur.

Kotun kol kısmına gelirsek; yumuşak kumaşa sahip kot için dar kesim ve bilekten düğmeli bir model tercih edilebilir. Fakat sert kumaşa sahip kot için bol kesim bir kol modeli tercih edilmeli ve bu model kesinlikle düz olmalıdır. Bileğe doğru açılması veya dar olması kullanılacak kumaşa uygun değildir. Son olarak kemer kesinlikle tercih edilmemelidir. Çünkü gül veya çiçek işleme yeterince hareketlilik katacaktır.

About Editör