New York Moda Haftasına Damga Vuran İlk Tesettür Defilesi

New York Moda Haftasına Damga Vuran İlk Tesettür Defilesi

Geçtiğimiz New York Moda Haftasında tarihte ilk kez başörtülü bir tasarımcının hazırladığı, tesettürlü kıyafetlerden oluşan koleksiyonu sergilendi. Aslına bakarsak şöyleki bir geriye baktığımızda daha ilkin de Müslüman tasarımcılar New York’ta defileler yapmışlardı. Bu tasarımcıların bir kısmı iç giyim, gelinlik, hanım giyim koleksiyonları, öteki bir kısmı da tutucu giysiler sunmuşlardı. Bu adlar içinde Rabia Yalçın şeklinde Türk modacılar, Rabia Z. şeklinde yabancı modacılar zikredilebilir.

New York Moda Haftasına Damga Vuran İlk Tesettür Defilesi

Bu defilelerin bir bir çok New York Moda Haftası süresi içinde fakat Manhattan yada paralel mekanlarda gerçekleşmişti. Doğrusu bu son defilenin özelliği, başörtülü bir modacının, tesettürlü giyim koleksiyonunun ilk kez gerçek anlamda, New York Moda Haftasında, öteki tüm dünya markaları ile beraber aynı mekanda sunulmuş olmasıydı. Şimdiye kadar bir oldukca tesettürlü giyim tasarımcısının imgesel olan bu defileyi gerçekleştirmek çiçeği burnunda bir modacı olan Endonezyalı Anniesa Hasibuan’a nasip oldu.

New York Moda Haftasına Damga Vuran İlk Tesettür Defilesi

Hasibuan aslen Endonezya’da eşi ile beraber kurmuş oldukları bir gezi şirketinin sahibi ve yöneticisi. Bir iş bayanı olarak ustalaşmış iş giysilerine ve hususi davetlerde giyebileceği elbiselere ihtiyacı oluyor. Bir arayış içinde olan Hasibuan kendi prensiplerine uygun şık giysileri hazır giyim sektöründe bulamadığı için, kendi çizgisine uyabilecek giysiler tasarlayıp diktirmeye karar veriyor. Üstündeki giysileri oldukca beğenen dost ve iş çevresindeki dostları onun tasarımlarından sipariş vermek istiyor ve gereksinim sonrası başladığı moda serüvenine bir hobi olarak ilk adımı atıyor. Sonrasında 2015 senesinde ustalaşmış anlamda markasını kurup, işinin kreatif direktörü oluyor. Bu kadar kısa sürede yeni bir modacı olarak sahasında zirveye ulaşmasının sırrı muhakkak ki iş dünyasında evvelde kazanmış olduğu tecrübelere dayanmaktadır. 28 yasında New York Moda Haftasına damgasını vuran genç modacının tasarımları o denli beğeniliyor ki, giyim gösterisi sonunda tüm salon ayakta alkışlıyor kendisini.

New York Moda Haftasına Damga Vuran İlk Tesettür Defilesi

Hasibuan’ın koleksiyonunun özelliklerine erişince, Endonezya kültüründen esinlenerek hazırlanmış bulunduğunu söyleyebiliriz. Yeşil, lame, dore renklerinin ağırlıklı olduğu tasarımlarda başörtülü müşterileri en oldukca memnun eden vaka, tutucu çizgiden ödün verilmemiş kombinasyonların koleksiyonda yer alması. Tuniklerin, ceketlerin ve elbiselerin kollarının bileğe kadar inmesi, etek ve pantolon boylarının da tutucu sınırlar içinde olması Müslüman bayanları oldukca memnun ediyor. El işi ile detaylandırılmış parlak ipekler ve dökümlü kesimler mankenlerin süratli temposuyla podyumda uçuş uçuş dalgalanıyorlar. Mankenlerin başörtü stilleri ise Türk baş örtme estetiğinden esin alınarak tamamlanmış. Düz renk ipek sallar ve kare başörtüler, tıpa tıp Türk kadınlarının örttüğü stilde mankenlere uygulanmış. Koleksiyonun bir öteki güzel yönü de dünyanın her yerinden değişik tutucu giyim tarzlarına haiz olan Müslüman hanımefendilerin etnik ayrıcalıklarını yansıtıyor olması.

New York Moda Haftasına Damga Vuran İlk Tesettür Defilesi
Doğal ki her şeyden en önemlisi, seyircilerin giyim gösterisi bitiminde Hasibuan’ı ayakta alkışlamaları ve gayri Müslim moda kritiklerin giysileri oldukca beğendiklerini ve bir oldukca parçayı gardıroplarında sevmiş olarak kullanabileceklerini düşündüklerini belirtmeleri oluyor. Biz, tutucu modacılar ve başörtülü bayanları bu kadar sevindiren husus ise Hasibuan şeklinde tesettür kurallarına ve estetiğe ehemmiyet veren bir kadının bu başarısının dünya basınında yankı yapması ve sanat vasıtasıyla İslamofobi antipatisinin birazcık daha kırılmasına sebebiyet vermesi olsa gerek.

New York Moda Haftasına Damga Vuran İlk Tesettür Defilesi

Hasibuan’ın attığı bu ilk adımı kutlama ediyor ve onun bir ilke imza atan modacı olarak, bir oldukca tesettür giyim tasarımcısının yolunu açtığını düşünüyoruz. Ümidimiz modanın baş şehri olarak malum moda haftalarının yer almış olduğu tüm dünya moda şehirlerinde birden fazla tesettür giyim koleksiyonlarının büyük kitlelere tanıtıldığını görebilmek.

About Tesettürlü Modeller