OSMANLI KADINLARININ GÜZELLİK MALZEMELERİ

OSMANLI KADINLARININ GÜZELLİK MALZEMELERİ
Çok eski zamanlardan beri Osmanlı saraylarında bulunan ve yaşayan hanımların güzellikleri için yaptıkları maskeler, kullandıkları malzemeler çok konuşulmuş ve kadınlar bu sırları öğrenmek istemişlerdir. Daha güzel bir cilt, sağlıklı saçlar ve hoşa giden bir koku için her türlü yolu deneyen bu bayanla daha çok organik ürünleri kullanmışladır. Peki, Osmanlı saraylarında güzelleşmek için hangi yöntemler deneniyordu?
Taze bir cilt için kese
Ölü derilerden arınıp daha güzel ve parlak bir tene ulaşmak için uzun saatler süren hamam sefaları düzenleniyor ve kadınlar burada keselenip günümüzdeki peelingi uyguluyorlardı. Böylece her zaman sağlıklı, canlı ve taze bir cilde sahip oluyorlardı.
Kokulu sabunlar
Temizlikte kullandıkları baş malzeme farklı kokularda ve renklerde olan sabunlardı. Sabunları genellikle zeytinyağı gibi organik malzemelerden yaptırıyorlardı. Yine gül sabunları da çok meşhurdu. Öyle ki zaman zaman bu sabunları kendi istedikleri şekilde de sipariş ettiriyorlardı.
Saçlara hatmi çiçeği ile bakım
Sabunu sadece ciltlerinde değil, saçlarında da kullanan hanımlar sert görüntüyü kırmak ve saçları yumuşatmak için hatmi çiçeği ve ebegümeci kullanıyorlardı. Böylece saçlar kolayca şekil alıp taranıyordu da. Öyle ki bir zamanlar sarayda en çok depolanan şey bu iki bitki olmuştur. Yine kil de önemli bir güzellik malzemesi haline gelmişti. Hem tene hem de saçlara kille bakım uygulanıyordu.
Gül suyunun inanılmaz etkisi
Gül suyu psikolojik rahatsızlıkların tedavisinden saç ve tırnak bakımına, yüzü temizlemeye ve yumuşatmaya kadar birçok alanda kullanılmakta idi. Hatta gül yağı ile egzama ve sedef gibi cilt hastalıkları da iyileştiriliyordu.
Osmanlı’da güzel koku
Osmanlı’da koku ticareti yapan kimseler saraydaki hanımların bu sevdası yüzünden oldukça zenginleşmişti. Bütün saray baştan aşağıya misk kokarken hanımlar da türlü türlü kokuları denemek istiyorlar, güzel kokuya çok ehemmiyet veriyorlardı. Hatta bu kokular kaynatılarak buharı ile bütün saray doldurulur ve bu buhar banyosu ile kadınlar da ciltlerini yumuşatırlardı.

About Tesettürlü Modeller