Tesettür giyimde moda var mıdır? moda olur mu?

Tesettür giyimde moda var mıdır? moda olur mu?

Öncelikle tesettür giyimin amacının tespiti doğru bir şekilde yapılmalıdır. Öncelikle bayanlar tesettürü moda için yerine getirmediklerini bilmeleri gerekmektedir. Bu bilinçle hareket edildiğinde hiç bir sorun kalmayacak ve sorunlar kendiliğinden çözülecektir. Çünkü bu bilinç sizde yerleşecek olursa giydiğiniz modele,şekline ,rengine hepsine dikkat edeceksiniz. Şayet amacınız moda ise modayı yaşamak ise tesettürün amacına çıktığınızı bilmenizi isterim.Çünkü tesettür de amaç bayanın kendisini beğenmesi değil kendisini korumasıdır. Bu da İslama göre tesettür giyim ile mümkün olmaktadır.Peki bayanların yaptığı hatalar nelerdir?

1-Yüzünüze makyaj yapmak: yüzünüze makyaj yaparak ruj kullanmak. sevgili bayanlar kendinizi daha güzel göstermek amacıyla ruj kullanılmasını dikkat çeken makyaj yapılmasını uygun bulmuyoruz.

2-Topukların açığa çıkarılması ve gösterilmesini de uygun bulmuyoruz.

3- Vücut hatlarını belli eden elbiselerin tercih edilmesini doğru bulmuyoruz

4- Dikkat çeken renk ve kombinlerin tasarlanmasını doğru bulmuyoruz.

 

5-Eşarplarını bağlarken deve topuzu şeklinde bağlamayı dinimiz yasaklıyor. peygamber efendimizin bu konuyla ilgili hadisi şerifi olduğunu hatırlatmak isteriz

6- Kısakollu bir elbise giyip altınıza tayt veya çok dar pantolon giyip başınızı kapatmanızı da doğru bulmuyoruz.

7- Bilezik ve takıların gösterilmesini de dini açıdan uygun olmayacağını düşünüyoruz.

 

7-İnsanlara kendinizi beğendirmeye çalışacak her türlü kıyafetin,parfümün ruj gibi makyaj malzemelerin kullanılmasını doğru bulmuyoruz. Unutmayınız ki bir bayan ancak ve ancak eşine süslenebilir.

Son zamanlarda tesettüre giren bayanların sayısında bir artış da olsa gene anlamda tesettürün içinin boşaltıldığını düşünüyoruz. Yani tesettürün önüne modanın geçtiğini görüyoruz .Unutmayın ki tesettür moda değil değildir.Tesettür Bayanlar için ayet ve hadisle sabit Allahın emri olduğunu unutmadan kıyafet seçimi yapmalıyız.

Sizlerde lütfen bu konu hakkında düşüncelerinizi yorum kısmına yazarak paylaşırsanız memnun oluruz.

 

About Tesettürlü Modeller